7 kwietnia 2016

Japonia: 5 miejsc, które musisz zobaczyć

1. Park przy Brokatowym Zamku Ōsaka
Zachwyca oczy przez cały rok, ale najlepiej wybrać się tam w marcu lub kwietniu – w czasie, kiedy kwitną wiśnie. Ludzie zapełniają wtedy park, do późnych godzin świętując pod zjawiskowymi drzewami. Zwyczaj podziwiania kwiatów liczy sobie kilkaset lat i nosi nazwę „Hanami” (z jap. dosłownie „oglądanie kwiatów”).

W międzyczasie można udać się do Brokatowego Zamku zwanego również Złotym. Pochodząca z XVI wieku budowla była imponującym tłem konfliktu, który doprowadził do powstania szogunatu klanu Tokugawa.

Fot. C.K.Tse


2. Kabuki-za: teatr kabuki w dzielnicy Ginza
Kabuki, czyli sztuka śpiewu i tańca. To najpopularniejszy tradycyjny japoński teatr specjalizujący się w dramacie ludowym. Sama nazwa „kabuki” oznaczała „skłonny”, co interpretowano też jako „dziwny” i „nienormalny”, będący w opozycji do klasycznego teatru. Aktorzy gestem i mimiką opowiadają o konflikcie między uczuciem i obowiązkiem (popularnym tematem jest tutaj podwójne samobójstwo kochanków) lub też sławią dawną potęgę i siłę samurajów. Ekspresja artystów, ich wyjątkowa charakteryzacja, bogata oprawa wizualna i obecna w spektaklach namiastka historii przyciągają widzów z całego świata.


Teatr wpisano w 2008 r. na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Źródło: cdn.tokyotimes.com
3. Kiyomizu-dera
Czyli buddyjski kompleks świątynny usytuowany nad miastem, we wschodniej dzielnicy Higashiyama, na zboczach góry Otowa.
U stóp głównego pawilonu pochodzącej z VIII w. świątyni, znajduje się wodospad Otowa no taki, którego trzy strumienie wpadają do stawu. Uważa się, że picie wody z każdego z nich przynosi inną korzyść: długowieczność, sukcesy w nauce, szczęście w miłości. Pić jednak można tylko z jednego, gdyż inaczej pijący będzie uważany za zachłannego.


Warto wspomnieć też o budowie sakralnej poświęconej bóstwu Miłości. Obok niego, w odległości kilkunastu metrów, stoją dwa kamienie. Zgodnie z legendą, jeżeli ktoś samotny przejdzie z zamkniętymi oczami od jednego do drugiego powtarzając imię ukochanej osoby, zapewni sobie szczęście i powodzenie dla związku.

Źródło: www.obertoprimo.com

4. Fuji
Najwyższy szczyt Japonii (3776 m.n.p.m.). Jest również aktywnym wulkanem, którego ostatni wybuch miał miejsce w 1707 roku. Góra oddalona jest o około 100 km na południowy zachód od Tokio i każdego roku wspina się na nią ponad 200 tys. osób. 
Oficjalny sezon wspinaczkowy to lipiec i sierpień. Na sam szczyt prowadzi obecnie pięć szlaków turystycznych. W sezonie zimowym (od połowy listopada) na północno-zachodnim zboczu góry popularnością cieszą się tereny do jazdy na nartach.

Fuji jest też obiektem kultu, świętą górą, na którą według pielgrzymów należy się wspiąć chociaż raz w życiu.


Do 1868 obowiązywał zakaz wstępu na górę dla kobiet.

Źródło: www.makane88.blogspot.com

5. Zamek Himeji
Zwany Zamkiem Białej Czapli. To jedna z najstarszych (XIV w.) istniejących do dziś budowli Japonii. Posiada status Skarbu Narodowego Japonii.

Budowla została niemal nienaruszona podczas II Wojny Światowej, przez co zamek jest najlepiej zachowanym pałacem w kraju.

To jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Japonii. Składa się on z 83 budynków, które łączy ze sobą kręty labirynt. Główną budowlą jest pięciopiętrowa wieża. W jej środku znajduje się muzeum gdzie turyści mogą poznać historię zamku.

Zamek Białej Czapli miał być złożonym kompleksem obronnym – w otaczających go murach niemal wszędzie ulokowane są strzelnice. Ciekawostką jest, że zamek nigdy nie znajdował się w oblężeniu. 


Budowla wielokrotnie służyła jako tło japońskich produkcji filmowych (m.in. dzieł Akiry Kurosawy).

Źródło: o-japonii.blogspot.com
Sandra Adamczewska

Źródła:
I.Rutkowska ,,Boska obecność. O względności tekstu i rytuału w teatrze kabuki''
R.Tomański ,,Tatami kontra krzesła. O Japończykach i Japonii''
www.konnichiwa.pl
http://ciszewskinews.pl/2015/06/zamek-himeji-japonia/
www. poznajnieznane.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz